Alergia skórna to spektrum zmian na skórze, które powstają w odpowiedzi na kontakt organizmu z alergenem. Te objawy mogą obejmować zaczerwienienie skóry, wysypkę, pojawienie się pęcherzy, obrzęk naczynioruchowy lub uciążliwy świąd. Wysypka alergiczna jest najczęściej wywołana przez alergeny ze środowiska zewnętrznego lub przez alergeny pokarmowe.
Objawami alergii skórnej są przede wszystkim wypryski. Mają one postać zaczerwienionych grudek, które pojawiają się na skórze i dość szybko otwierają się oraz sączą. Poza grudkami może pojawić się silne swędzenie bądź pieczenie. Alergia skórna daje również objawy szorstkości i łuszczenia się skóry, a następnie stwardnienia i bolesnych pęknięć. Wysypki należą do jednych z podstawowych objawów, które wskazują na chorobę alergiczną. Pojawiają się jako reakcja organizmu na alergeny skórne, które działają drogą bezpośredniego kontaktu. Wysypki alergiczne mogą być jednak czasem wywoływane przez pokarmy i leki. Najczęściej występującą wysypką jest pokrzywka. Mimo powszechności jej występowania trudno ustalić, co ją wywołuje. Jeśli występuje miejscowo, to prawdopodobnie została wywołana przez bezpośredni kontakt alergenu z danym obszarem skóry. Jeśli rozprzestrzenia się na całe ciało, to znaczy, że czynnik alergiczny dostał się do krwioobiegu.
Czasami alergia skórna może wynikać z bezpośredniego kontaktu czynnika alergizującego ze skórą, ale może również powstać na skutek działania innych alergenów, takich jak wziewne czy pokarmowe. Jest to wynik nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego.
Warto pamiętać, że odpowiednia profilaktyka jest kluczowa w przypadku alergii skórnej. Używanie właściwych kosmetyków, proszków do prania i płynów do płukania może przynieść ulgę alergikowi. Jeśli masz podejrzenie alergii, warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić dokładną przyczynę i dostosować odpowiednie leczenie.
ostatnia zmiana: 21.05.2024 15:27:35